Agregaty malarskie – jak wybrać najlepiej pod kątem malowanej przestrzeni?

Agregat malarski bardzo ułatwia wykańczanie ścian farbą, zarówno w środku pomieszczeń, jak i na zewnątrz budynku. Jest też bardzo wydajny, dzięki czemu zużywa się mniej materiału. Urządzenia te występują jednak w różnych wersjach, czym więc kierować się przy ich wyborze?

Jaka wydajność i ciśnienie pracy?

Wydajność agregatu to parametr, który mówi nam, z jaką prędkością urządzenie będzie pracować – wydajność podawana jest w ilości litrów na minutę. Ten parametr jest ściśle powiązany z rodzajem używanej farby, bo generalnie im gęstszy materiał, tym mocniejszego agregatu powinno się używać. Do pomieszczeń, które będą wykańczane zwykłą, rzadką farbą, wystarczy agregat malarski o wydajności około 0,7-1,2 litra na minutę. Do farb lateksowych i akrylowych potrzebny jest sprzęt o wydajności przynajmniej 1,5 l/min.

Do gęstych farb, które stosuje się przy malowaniu elewacji, wydajność powinna sięgać co najmniej 3 litrów na minutę, natomiast do nakładania ciężkich powłok, szpachli, impregnatów czy podkładów wymagana jest wydajność na poziomie 5 l/min lub więcej.

Podobnie jest z ciśnieniem. Lekkie, rzadkie farby do malowania ścian w pokojach da się dobrze rozprowadzić także pod stosunkowo niskim ciśnieniem, ale gdy chcemy wykończyć powierzchnię cięższą farbą akrylową bądź lateksową, przyda się ciśnienie na poziomie około 200-220 barów. Do bardzo gęstych materiałów zalecane są agregaty mogące pracować pod ciśnieniem 230 barów.

Średnica dyszy

Kolejnym kryterium wyboru agregatu malarskiego jest średnica jego dyszy. Jest to wartość podawana w tysięcznych cala. Do malowania ścian farbami poliuretanowymi potrzebna jest dysza o średnicy minimum 0,009 cala, do farb olejnych 0,015 cala, do farb akrylowych 0,017 cala, do farb lateksowych 0,021 cala. Agregaty dostępne na msv24.pl są wyposażone w dysze o jeszcze większej średnicy, dzięki czemu można nimi nakładać także ciężkie farby epoksydowe, gładzie, impregnaty i szpachle.

Tłokowy czy membranowy?

Agregat membranowy jest tańszy i prostszy w obsłudze. W zupełności wystarczy do zwykłego malowania ścian w mieszkaniu czy domu. Do zastosowań profesjonalnych oraz nakładania bardziej wymagających materiałów przyda się agregat tłokowy, który jest droższy, ale zarazem też wydajniejszy i wszechstronniejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − trzy =